Nowe przepisy dot. efektu stroboskopowego

Nowe przepisy dot. efektu stroboskopowego

Efekt stroboskopowy ma miejsce w sytuacji, gdy poruszający się obiekt jest oświetlany światłem pulsującym o pewnej częstotliwości. Jeśli przedmiot wykonuje ruch obrotowy i jest on zsynchronizowany z częstotliwością migotania światła, dla obserwatora obiekt ten pozostaje nieruchomy. Zjawisko to może w konsekwencji prowadzić do licznych wypadków z udziałem ludzi, dlatego już teraz wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące klas efektywności energetycznej opraw LED, jak i nowe wymogi w zakresie migotania światła.

Efekt stroboskopowy przyczyną złego samopoczucia

Nie od dziś wiadomo, że pulsowanie światła o zbyt niskiej częstotliwości może być przyczyną nie tylko dyskomfortu wzrokowego, ale powodować również migreny czy nawet ataki padaczki. Efekt stroboskopowy oznacza zmianę w postrzeganiu ruchu przez obserwatora w zmieniających się w czasie warunkach oświetleniowych. W środowisku przemysłowym może powodować wypadki z udziałem ludzi, ponieważ efekt stroboskopowy spowodowany tętnieniem światła prowadzi do zaburzenia w odbiorze prędkości obracających się obiektów, np. narzędzi w maszynach. Powoduje to, że piła lub frez, które dla oka operatora nie wykonują żadnego ruchu, w rzeczywistości poruszają się z bardzo dużą szybkością i jakakolwiek ingerencja w ich pobliżu może skończyć się bardzo poważnym wypadkiem.

Nowe przepisy

Wskaźnik migotania światła jest określany za pomocą fotometrycznych przyrządów pomiarowych. Urządzenia te składają się przede wszystkim z fotodiody ze wzmacniaczem transimpedancyjnym oraz filtra optycznego V-lambda, który umożliwia dostosowanie krzywej czułości systemu do charakterystyki ludzkiego oka.

Nowe rozporządzenie dotyczące źródeł LED i OLED mówią, iż SVM (Stroboscopic Visibility Measure) to miara widocznego efektu stroboskopowego przy pełnym obciążeniu powinno być równe bądź mniejsze od 0,4. Nieobjęte tym wymogiem są między innymi lampy HID (lampy wyładowcze) o strumieniu światła przewyższającym 4.000 lumenów oraz źródła światła przeznaczone do ciągów komunikacyjnych, klatek schodowych oraz zastosowań na zewnątrz budynków.

Mierzenie efektu stroboskopowego to praktyka dbająca o dobro i komfort naszych klientów. Chcemy wraz z Wami cieszyć się dobrym oświetleniem i zdrowym wzrokiem na długie lata.